Dinnye oltása

Mit jelent a dinnye oltása és miért van jelentősége? Manapság a zöldségfélék oltása már nem számít újdonságnak és a hazai szakirodalomban is egyre több információt lehet találni ezzel kapcsolatban, de nem volt ez mindig így. Ugyanis még akár 15-20 évvel ezelőtt sem volt hazánkban egyáltalán jellemző az oltott zöldségnövények használata. Itthoni alkalmazásuk elterjedését az Eu-hoz való csatlakozásunk után elsősorban a metil-bromid talajfertőtlenítő szer tiltólistára való kerülése segítette elő.

Európában a növények oltása már évtizedekkel korábban bevett gyakorlat volt. A hollandok már 1947-ben bemutatták termesztők számára az uborka oltását. Ezt követően pedig 1962-ben megjelentek az első kereskedelmi forgalomban termesztett oltott paradicsomok is. De ténylegesen az 1990-es évek után nőtt meg jelentősen Európa szerte a burgonyafélék és a kabakosok – így a görögdinnye – oltása is.

Dinnye oltása

A sikeres nagyüzemi dinnyetermesztés egyik legnehezebben megvalósítható alapkövetelménye a 10 éves vetésforgó. Sok esetben már 2-3 év múlva újra ugyanazon terültre kerül a dinnye, de a folyamatos egyhelyben termesztés sem ritka. A tökre oltott dinnyefajták nagy előnye, hogy vetésváltás nélkül is termeszthetők. Az alanyként használt tökfélék gyökérrendszere erősebb és a betegségekkel szemben ellenállóbb, a hidegre és a nagyobb hőingadozásokra kevésbé érzékeny. A vetőmag forgalmazó cégek a görögdinnye fajták mellett hibrid tök-alanyfajtákat is ajánlanak a termesztőknek. Dinnye biokertben is nevelhető, így társnövények ültetésével is védekezhetünk a károkozókkal szemben.

A dinnye oltásának előnyei

Éppen ezért manapság sok gazdálkodó kész, oltott palántát vásárol. Az oltás előnye a kedvezőtlen időjárási viszonyok mellett – például hűvös tavaszokon – látványosabb a leginkább. Mivel az oltványok hidegtűrőbbek, ezért már korábban is ültethetők, így az érési idejük megegyezik az oltatlannal. Az oltott dinnye termése csak teljesen érett állapotban szedhető, továbbá érés után további 10-14 napig a tövön tartható, minőségromlás nélkül. További előnye, hogy a lombozata erősebb, szövetei vastagabbak, így az állományban az atkakártétel is csekélyebb. Valamint az öntözésre sem olyan érzékeny, stressztűrőbb. Általánosságban elmondható, hogy az oltott dinnye 30-60%-kal terem többet az oltatlannál, és az egyes termések beltartalmi értéke is jobb.



A dinnye oltásának hátrányai


Azonban az oltás rendkívül kézimunka igényes művelet, valamint költségesebb is, mivel egy növényért két magot kell venni, két palántát kell nevelni, és a rögzítő csipeszeket is meg kell venni hozzá.  Azonban a nagyobb hozam és az egészségesebb növényállomány megéri a többlet költséget a fáradságot.

https://hu.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6r%C3%B6gdinnye

Címlap kép: Dinnye palánta (forrás: https://forum.index.hu/Article/showArticle?go=109479117&t=9001934)

Vissza a kategória cikkeihez

error: Védett tartalom